05 marca 2020 12:23 | Aktualności
Pytam, dlaczego Was wyklęto?
Dlaczego za wrogów wzięto?
Prawda z kłamstwem wygrała
Choć wiele lat na to czekała
Bolesław Mencel
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Uchwalenie tego święta jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL-u.
Żołnierze Wyklęci to żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Los Żołnierzy Wyklętych stał się tragiczny. W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny wielu z nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości. Ciała ofiar grzebano w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach, w pobliżu cmentarzy, siedzib aparatu bezpieczeństwa, w lasach i na poligonach wojskowych.
Jedynie nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, aby żyć dalej przez długie dekady Polski Ludowej z piętnem „reakcyjnego bandyty”. Zaledwie garstka z Nich dożyła tzw. odwilży i ustawy honorującej ich wieloletnie zmagania z oboma okupantami.
4 marca 2020 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle odbył się uroczysty apel poświęcony Żołnierzom Wyklętym i działaczom polskiego podziemia antykomunistycznego. Uczniowie naszej szkoły przedstawili montaż słowno - muzyczny nawiązujący do trudnych dla naszego narodu wydarzeń powojennych związanych z terrorem komunistycznym. Scenariusz programu obejmował zakres represji stosowanych wobec żołnierzy podziemia, którzy od roku 1944 do lat 60 – tych walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę. Dziś z dumą wspominano bohaterów, którzy przez lata skazani byli na hańbę a później zapomnienie.