Masz problem? Chcesz zgłosić propozycję zmian w szkole? Masz ciekawy pomysł? Nie czujesz się bezpiecznie? Lubisz Naszą Szkołę? Opowiedz nam o tym: możesz zadać pytanie na szkolnej stronie internetowej **** możesz zadzwonić tel: 134463349 **** możesz napisać e-mail: xrodzice@gmail.com, xnauczyciel@gmail.com ****Zachęcamy wszystkich Uczniów, Rodziców i Nauczycieli do wyrażania opinii o szkole, zgłaszania pomysłów, proponowania zmian, informowania o problemach, zadawania pytań ****

Aktualności

18 listopada 2019 19:06 | Aktualności

101 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 11 listopada 1918 spełnił się sen pokoleń Polaków i Państwo Polskie narodziło się na nowo po 123 latach zaborów. Marzenia o wolności Polaków spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej. Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość.

   Dzień 11 listopada został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Po II wojnie światowej władze Polski Ludowej usunęły Święto Niepodległości z kalendarza, ale nie z serc Polaków. Dopiero w 1989 roku Sejm przywrócił narodowi należne święto, które jednoczy Polaków we wspólnych marszach i jest okazją do wyrażania uczuć patriotycznych. Również w powiecie jasielskim odbywa się szereg imprez towarzyszących obchodom Narodowego Święta Niepodległości.

   W tym roku po raz pierwszy w Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu zorganizowano Piknik Rodzinny i Koncert Pieśni Patriotycznych. Naszą szkołę reprezentowały Klaudia Stoś i Wiktoria Stoś.  

   8 listopada 2019 młodzież naszej szkoły przyłączyła się do akcji „Szkoła do hymnu”. Przedsięwzięcie to wspólna inicjatywa Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży. W całej Polsce ponad 4 mln uczniów i 400 tys. nauczycieli z przeszło 20 tys. szkół w Polsce i za granicą o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewało 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

  11 listopada 2019 uroczyste obchody rozpoczęły się mszą w Sanktuarium św. Antoniego, a następnie poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych, placówek oświatowych oraz mieszkańcy Jasła i okolic przemaszerowali ulicami miasta w kierunku parku miejskiego, gdzie pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza odśpiewano hymn państwowy, odczytano Apel Pamięci ofiar walk o wolną i niepodległą Ojczyznę, a  przedstawiciele instytucji i organizacji złożyli wiązanki kwiatów.

  12 listopada wraz z uczniami i nauczycielami z innych szkół ponadpodstawowych z powiatu jasielskiego grupa młodzieży z klasy 4TB uczestniczyła w Powiatowym Rajdzie Niepodległości na Liwocz.  Na zakończenie rajdu uczestnicy wzięli udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.

  W naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca fakt odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku odbyła się 13 listopada. Szkolna uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, następnie  uczniowie przedstawili montaż słowno – muzyczny, w którym uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia z dziejów historii Polski oraz proces stopniowego odzyskiwania przez nasz kraj pełnej suwerenności. Całość programu wzbogacona została odpowiednią narracją, patriotyczną pieśnią i poezją oraz wymowną dekoracją.

A. Dyrek

Przeczytano: 546 razy. Wydrukuj|Do góry