18 października 2019 12:33 | Aktualności
Zespół Szkół Budowlanych im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jaśle obchodził jubileusz 50-lecia. Uroczystości odbyły się w minioną sobotę, 12 października br.
„Przeżyjmy to jeszcze raz, czyli jak budowlanka świętowała swoje 50-lecie”
Jubileusz rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w Kościele p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle, pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Jana Wątroby, Biskupa Diecezji Rzeszowskiej. Po Mszy Świętej absolwenci, nauczyciele, goście, rodzice i uczniowie przemaszerowali wraz z księżmi ulicami miasta do Jasielskiego Domu Kultury, gdzie odbywała się dalsza część jubileuszu.
Zaszczycili nas swoją obecnością honorowi goście: Jan Wątroba - Biskup Diecezji Rzeszowskiej, ks. Zbigniew Irzyk - Proboszcz Parafii MBW Fara, ks. Tadeusz Gąsiorowski - Proboszcz Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Jaśle, Bogdan Rzońca - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Alicja Zając - Senator RP, Maria Kurowska - Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Adam Pawluś - Starosta Jasielski, Elwira Musiałowicz - Czech - Zastępca Burmistrza Miasta Jasła, Henryk Motkowicz - Zastępca Wójta Gminy Jasło, Małgorzata Piątkowska - przedstawiciel Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Andrzej Papciak - Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Jaśle, Maria Lignar - Dyrektor Biura Związku Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle, ppłk Andrzej Nykiel - Wojskowy Komendant Uzupełnień, Piotr Śmist - Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Usług Laboratoryjnych i Geologicznych PETROGEO w Jaśle oraz dyrektorzy szkół ponadpodstawowych i placówek oświatowych z powiatu jasielskiego.
Część oficjalna rozpoczęła się od serdecznego powitania wszystkich gości przez Annę Dyrek, Dyrektora ZSB w Jaśle, która przypomniała historię szkoły oraz wielu wybitnych pedagogów związanych z „Budowlanką”.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy gratulowali jubileuszu, życzyli dalszych sukcesów . Bardzo miłym i wzruszającym akcentem tej gali były prezenty i dowody pamięci złożone na ręce Pani Dyrektor Anny Dyrek.
Uczestnicy obchodów obejrzeli program artystyczny przygotowany przez młodzież szkolną, który został otwarty przez uczniów uroczystym polonezem .Następnie młodzież zaprezentowała wzruszające piosenki przeplatane pięknymi wierszami. Motywem przewodnim występu artystycznego były słowa piosenki „Naprawdę jaka jesteś nie wie nikt”. Na zakończenie uczniowie rozbawili zebranych gości krótkim kabaretem pt.” Lekcja historii”. Przedstawienie przygotowane przez młodzież nagrodzono gromkimi brawami.
Po uroczystej gali jubileuszowej w Jasielskim Domu Kultury, wszyscy uczestnicy przeszli do budynku Zespołu Szkół Budowlanych, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy upamiętniającej jubileusz 50-lecia.Tablicę pamiątkową poświęcił ksiądz Zbigniew Irzyk. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: Poseł do Europarlamentu Bogdan Rzońca, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska oraz Starosta Jasielski Adam Pawluś, przedstawiciel organu prowadzącego Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle
Pani Dyrektor Anna Dyrek w przemówienie skierowanym do zaproszonych gości przywołała historię szkoły. Nadmieniła , że 1 września 1968 roku rok szkolny ówczesnej przyzakładowej Zasadniczej Szkoły Budowlanej dla Pracujących utworzonej przy Jasielskim Przedsiębiorstwie Budowlanym jako filia Zasadniczej Szkoły Budowlanej w Rzeszowie rozpoczął się w starym budynku przy ulicy Lenartowicza. Był to ważny dzień dla całej społeczności szkolnej, a już na pewno dla pierwszych 63 uczniów, którzy rozpoczęli naukę w zawodach: murarz - tynkarz i betoniarz – zbrojarz. Rok później bo 1 sierpnia 1969 roku Ministerstwo Oświaty i Szkolnictwa wyższego nadało Zasadniczej Szkole Budowlanej dla Pracujących w Jaśle akt prawny, uznając ją za samodzielną szkołę zawodową. W 1973 Jasielskie Przedsiębiorstwo Budowlane rozpoczęło budowę nowoczesnego obiektu szkolnego wraz z salą gimnastyczną, internatem i stołówką. Rok później do dyspozycji uczniów oddano duży i nowocześnie wyposażony internat z kuchnią i stołówką. Przez 50 lat swego istnienia szkoła wykształciła wiele pokoleń fachowców we wszystkich kierunkach, związanych z budownictwem. Są wśród nich murarze, malarze, technolodzy robót wykończeniowych, cieśle i dekarze, elektromonterzy i monterzy instalacji budowlanych, sanitarnych, a nawet kierowcy maszyn budowlanych.
Jednak dla uczniów najważniejsza jest ich przyszłość. Obecnie szkoła wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczniów i potrzebom na rynku pracy. Dzięki projektom unijnym mamy nowoczesne sale przedmiotowe ,nowoczesny sprzęt do nauki w poszczególnych zawodach. Dzisiaj w branżowej szkole I stopnia kształcimy tylko na jednym, ale za to bardzo popularnym profilu: monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Wzbogaciliśmy za to ofertę kształcenia w technikum, dzisiaj z naszej szkoły wychodzą nie tylko technicy budownictwa, ale także poszukiwani na rynku pracy geodeci i architekci krajobrazu.
Teraz czas otworzyć nowy rozdział i życzyć sobie, aby ta historia rozpoczęta 50 lat temu
trwała i była udziałem kolejnych ludzi, których sercom „Budowlanka” zawsze będzie bliska. To miejsce jest otwarte i czeka na tych, którzy stworzą kolejne.
PIĘĆDZIESIĄT PIĘKNYCH LAT!