Masz problem? Chcesz zgłosić propozycję zmian w szkole? Masz ciekawy pomysł? Nie czujesz się bezpiecznie? Lubisz Naszą Szkołę? Opowiedz nam o tym: możesz zadać pytanie na szkolnej stronie internetowej **** możesz zadzwonić tel: 134463349 **** możesz napisać e-mail: xrodzice@gmail.com, xnauczyciel@gmail.com ****Zachęcamy wszystkich Uczniów, Rodziców i Nauczycieli do wyrażania opinii o szkole, zgłaszania pomysłów, proponowania zmian, informowania o problemach, zadawania pytań ****

Aktualności

12 października 2017 13:28 | Aktualności

Gafy, wpadki, faux pas i inne historie...

   Problemy z savoir vivrem miewa każdy, niezależnie od statusu społecznego czy zajmowanej pozycji. W dobie masowych mediów, każde, choćby najmniejsze potknięcie, zostaje odnotowane . Gafy popełnia każdy, a dokonanych czynów, czy wypowiedzianych słów nie da się cofnąć.

Łukasz Walewski, dziennikarz radiowej trójki i autor „Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie”, podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle przekonywał słuchaczy, że znajomość tych tematów może się przydać również osobom, które z elitami politycznymi mają do czynienia jedynie podczas lektury prasy lub oglądania telewizji. Wprowadził nas w kulisy świata międzynarodowej dyplomacji. Dowiedzieliśmy się, jak organizować przyjęcia, wizyty, czy ważne spotkania, by jego uczestnicy czuli się komfortowo, a osoby skonfliktowane nie zepsuły uroczystości. Jak odpowiednio ubrać się na daną uroczystość, jak powitać gości, jak dobrać prezenty, jak zachowywać się przy stole. Autor książki wyjaśniał np. dlaczego kobiety, które spotykają się z papieżem, zawsze wyglądają jak osoby w głębokiej żałobie oraz dlaczego królowa Elżbieta II była nazwana gadającym kapeluszem. Słuchacze dowiedzieli się również, czemu papieżowi nigdy nie należy dawać różańca w prezencie. Kto nie był na spotkaniu, odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdzie w ksiażce Łukasza Walewskiego.

W przystępny i dowcipny sposób przedstawił różnego rodzaju wpadki i gafy popełniane przez możnych tego świata. Opisywał nieco już zapomniane przez nas zasady etykiety. Robił to jednak z humorem, co sprawiało, że łatwiej było nam je zapamiętać. Dodatkowym plusem były fotografie i filmiki przedstawiające najbardziej spektakularne wpadki. Anegdoty szybciej zapadają w pamięć niż sztywne reguły, które trzeba wykuć. Łukasz Walewski wyszedł z założenia, że najlepiej uczyć się na cudzych błędach, warto poznać pewne kompromitujące fakty, by wyciągnąć z nich właściwe wnioski.

Maria Bal

Fot. Tomasz Rutana/ MBP w Jaśle

Przeczytano: 678 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: