Masz problem? Chcesz zgłosić propozycję zmian w szkole? Masz ciekawy pomysł? Nie czujesz się bezpiecznie? Lubisz Naszą Szkołę? Opowiedz nam o tym: możesz zadać pytanie na szkolnej stronie internetowej **** możesz zadzwonić tel: 134463349 **** możesz napisać e-mail: xrodzice@gmail.com, xnauczyciel@gmail.com ****Zachęcamy wszystkich Uczniów, Rodziców i Nauczycieli do wyrażania opinii o szkole, zgłaszania pomysłów, proponowania zmian, informowania o problemach, zadawania pytań ****

Aktualności

18 września 2017 12:48 | Aktualności

Pamiętamy o bohaterach września 1939 roku
Choć nie wiem, gdzie spoczywasz
śmiertelną przeszyty kulą,
choć nie wiem, jakie jest Twoje imię
żołnierzu,
któryś pierwszy
o świcie
dnia pierwszego września
w obronie ojczyzny
zginął,
wołam do ciebie
głosem zalanym łzami
i żarem serca:

Módl się za nami. 

 Jan Pocek "Litania dla żołnierza"

      Wrzesień, to miesiąc pamięci o tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny przed dwoma najeźdźcami, pamięci o samotnych grobach tysięcy Polaków na Wschodzie i Zachodzie. 1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę, rozpoczynając II wojnę światową. Kiedy Polacy dzielnie stawiali opór hitlerowskiemu najeźdźcy, 17 września 1939 roku oddziały Armii Czerwonej zdradziecko zaatakowały Polskę, nadzieja na obronę Ojczyzny  zgasła.

Los Polski był już przesądzony 23 sierpnia 1939 roku, kiedy te dwa państwa rozpoczęły ścisłą współpracę, zawierając tajny protokół o podziale Polski. Pod koniec września 1939 roku nastąpiło załamanie kampanii wrześniowej, Polska nie była zdolna walczyć z dwoma potężnymi armiami. Konsekwencją tych wydarzeń były aresztowania, masowe rozstrzeliwania, deportacja do łagrów i obozów setek tysięcy polskich obywateli.

 Dziś, po 78 latach, budujmy nową przyszłość, ale nie zapominajmy o przeszłości, zabiegajmy o świat, który nie będzie podważał podstawowych wartości, aby już nigdy nie trzeba było upamiętniać śmierci niewinnie mordowanych.

    14 września 2017 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle odbył się apel upamiętniający 78 rocznicę wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR na PolskęUczniowie zaprezentowali program słowno – muzyczny, w którym przedstawili krótką historię wydarzeń września 1939 roku.

R. Zieliński


Przeczytano: 764 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: