ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANYCH JASŁO im. Króla Kazimierza Wielkiego *1969*
https://zsb.jaslo.pl

03 grudnia 2018 13:45 | Aktualności

Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską

22 listopada Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zorganizowała spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską – autorką znanych i lubianych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Barbara Kosmowska urodziła się 24 stycznia 1958 r. w Bytowie. Z wykształcenia jest polonistką. Przez kilka lat była nauczycielką w szkole średniej w rodzinnym mieście, następnie podjęła studia doktoranckie, po ukończeniu których zajęła się pracą dydaktyczną na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Kilka lat temu zrezygnowała z pracy naukowej, poświęcając się tylko pisaniu. Na swoim koncie ma ponad 30 książek. Dzięki takim powieściom jak chociażby „Teren prywatny”, „Pozłacana rybka”, „Kolorowy szalik”, „Niezłe ziółko” zdobyła nie tylko wiele nagród i wyróżnień literackich, ale również sympatię ze strony czytelników w każdym wieku. Na polu literackim zadebiutowała dość późno, bo po 40-tce, chociaż już od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie literaturą. Pierwsze próby twórcze podejmowała będąc jeszcze w liceum. W swoich książkach pisze o zwykłych ludziach, o codzienności nastolatków, o sprawach trudnych - rozwód rodziców, choroba, niechciana ciąża, samotność w tłumie, w rodzinie.  Jej powieści są bardzo emocjonalne, wzruszają, stawiają ważne pytania i skłaniają do refleksji. Pisze o drzemiącej w każdym człowieku potrzebie przyjaźni, miłości i akceptacji. W losach bohaterów czytelnicy mogą odnaleźć siebie.

Spotkanie zgromadziło sporą publiczność – również  młodzież naszej szkoły. Pani Barbara szybko nawiązała miły i bezpośredni kontakt z uczestnikami. Opowiadała o swoim dzieciństwie, wschodnich „korzeniach”, o życiu w rodzinnym Bytowie, babci która zaprowadziła ją do biblioteki, o ucieczce w świat bohaterów literackich. Przybliżyła tematykę swoich powieści, również tych skierowanych do młodego czytelnika: „Obronić królową”, „Niechciana”, Samotni.pl”, „Buba”, „Niebieski autobus”, „Pozłacana rybka”. Mówiła o ulubionych bohaterach swoich książek. Odpowiadała również na zadawane pytania, które dotyczyły jej kariery, twórczości i życia prywatnego. Zapytana o swój debiut literacki – były to wiersze drukowane w latach 70-tych na łamach harcerskiego czasopisma młodzieżowego „Na Przełaj” – autorka z humorem opowiedziała, jak to jej mama w tajemnicy wysłała pierwszy wiersz do redakcji.

Panią Barbarę odebraliśmy, jako osobę emanującą pozytywną energią i serdecznością. Pisarka dała się poznać jako pogodna, skromna i pełna osobistego uroku osoba, która darzy wielkim szacunkiem odbiorców swoich książek. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o jej życiu, poznać jej twórczość. Na zakończenie każdy mógł zamienić kilka osobistych słów, uzyskać autograf i pozować do wspólnego zdjęcia. Mamy nadzieję, że jeszcze wielokrotnie dane nam będzie spotkać się na kartach jej książek z ulubionymi bohaterami.

Maria Bal

Zdjęcia: