ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANYCH JASŁO im. Króla Kazimierza Wielkiego *1969*
https://zsb.jaslo.pl

13 listopada 2018 13:40 | Aktualności

100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

„Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów!...

Oni dla ciebie nigdy nie skąpili

Krwi swej ni potu, męki, ani czynów.

Bo śmierć i życie Tobie poświęcili”.

Edward Łojan

 

   Narodowe Święto Niepodległości w tym roku obchodzone jest szczególnie uroczyście, gdyż jest to 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. 11 listopada 1918 spełnił się sen pokoleń Polaków i Państwo Polskie narodziło się na nowo. Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość dzięki pracy organicznej wielu pokoleń Polek i Polaków, ich poświęceniu i ofiarności nie tylko na polach bitew, ale ich troski o język, kulturę i pielęgnowanie narodowego dziedzictwa. Szczególna pamięć należy się bohaterskim uczestnikom i architektom tamtych wydarzeń, których dzisiaj określamy jako Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Marzenia o wolności Polaków spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej. Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Odbudowa suwerennego państwa była procesem złożonym i długotrwałym.

   Dzień 11 listopada, został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Po II wojnie światowej władze Polski Ludowej usunęły Święto Niepodległości z kalendarza, ale nie z serc Polaków. Dopiero w 1989 roku Sejm przywrócił narodowi należne święto, które jednoczy Polaków we wspólnych marszach i jest okazją do wyrażania uczuć patriotycznych.

   9 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Szkolna uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, następnie  uczniowie przedstawili montaż słowno - muzyczny pt. „Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów!”. Scenariusz programu przedstawiał najważniejsze wydarzenia z dziejów historii Polski oraz proces stopniowego odzyskiwania przez Polskę pełnej suwerenności. Całość programu wzbogacona została odpowiednią narracją, patriotyczną pieśnią i poezją oraz wymowną dekoracją. Na zakończenie szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości uczestnicy akademii wzięli udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.

Ryszard Zieliński, Karina Skowron

Zdjęcia: