ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANYCH JASŁO im. Króla Kazimierza Wielkiego *1969*
https://zsb.jaslo.pl

11 grudnia 2017 13:44 | Aktualności

Spotkanie autorskie z Jackiem Fedorowiczem

  5 grudnia Dyskusyjny Klub Książki Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, wspólnie z Klubem Seniora przy JSM gościł Jacka Fedorowicza. Nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w tym spotkaniu.

  Jacek Fedorowicz to satyryk, aktor, scenarzysta, pisarz, a także świetny karykaturzysta. Ukończył Wydział Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W latach sześćdziesiątych współtworzył telewizyjne programy rozrywkowe: „Poznajmy się” i „Małżeństwo doskonałe”. Grał w takich filmach jak: „Nie ma róży bez ognia” Stanisława Barei czy „Milion za Laurę”. Jest twórcą kultowej audycji radiowej "60 minut na godzinę” z legendarną postacią Kolegi Kierownika. Przez lata prowadził program satyryczny „Dziennik Telewizyjny”. Jest również  autorem kilku książek satyrycznych.

  Jacek Fedorowicz (ur. 1937) jest osobą publiczną od co najmniej 60 lat, a więc wszelkie informacje o nim wydają się zbędne. Audycje radiowe z jego udziałem biły rekordy frekwencji, a komedie, w których grywał, bawią do dziś. Satyryk jest człowiekiem bardzo pracowitym – podobno zarabia na siebie od 17. roku życia. Pomogło mu to w zdobyciu żony, którą poznał na studiach. Ponieważ ona była młodsza i nie pracowała, a on starszy i dorabiał – pożyczał jej pieniądze. „Jak doszła do 1600 zł, nie miała z czego oddać i musiała za mnie wyjść” – śmiał się Fedorowicz. Małżeństwem są już 60 lat.

  Ludzie albo zyskują, albo tracą przy bliższym poznaniu. Pan Jacek zyskuje, okazuje się, że jest świetnym gawędziarzem. Jego ciepły, charakterystyczny głos przenosił nas w czasy młodości Autora, do których ma on bardzo emocjonalny stosunek. Ciekawe obserwacje, cenne świadectwa obyczajowości, zachowań, ograniczeń zdeterminowanych istniejącym wtedy ustrojem. Szczypta humoru, sporo refleksji i dużo anegdot. Jacek Fedorowicz to doskonały obserwator. Jego trafne uwagi spotykały się z przytakiwaniem przez słuchaczy głową, a nie raz doprowadzały do wybuchów śmiechu. Dla starszych słuchaczy z pewnością stanowił interesujący powrót do przeszłości, dla młodych nie wszystko było zrozumiałe. Spotkanie może chwilami nudziło młodszych słuchaczy, którzy nie mieli „przyjemności” życia w czasach komunistycznych, bo pewne klimaty w pełni może poczuć ten, kto absurdów komuny doznał na własnej skórze.

Resztę spotkania wypełniły monologi o naszej rzeczywistości, telefonach komórkowych, zachowaniu się przy stole zagranicą (tu pojawił się niezawodny Kolega Kierownik), przy których sala trzęsła się od wybuchów głośnego, szczerego śmiechu.

Szybko minęło półtorej godziny spotkania z Panem Jackiem, wystarczyło to jednak byśmy dostrzegli,  że obserwować rzeczywistość tak, by wydobyć z niej absurdy, śmieszności i przywary naszego charakteru, zachowując dystans do samego siebie, potrafią tylko najwięksi Mistrzowie. 

 

Maria Bal

Zdjęcia: