ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANYCH JASŁO im. Króla Kazimierza Wielkiego *1969*
https://zsb.jaslo.pl

15 listopada 2017 14:06 | Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości

W historii Polski, tak się składa,

Był kiedyś ponad wiek niewoli;

Jedenastego listopada

Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,

By przez szacunek dla przeszłości,

Ten dzień na zawsze, dla Polaka,

Pozostał Dniem Niepodległości.

Marcin Brykczyński "11 listopada"  


      11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli, Polacy odzyskali prawo do samostanowienia, zrzucili jarzmo zaborców i marzenia pokoleń stały się rzeczywistością. Piłsudski, mając powszechne poparcie społeczne, zdecydował się przejąć władzę od Rady Regencyjnej, podkreślając w ten sposób jej ciągłość i legalny charakter. Rada Regencyjna, przekazując Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich, sama po trzech dniach się rozwiązała. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po tych wydarzeniach  Polacy uświadomili sobie, że po latach niewoli odzyskali niepodległość.

    W pierwszych latach niepodległości świętowanie miało charakter przede wszystkim wojskowy, stawiano tablice i budowano pomniki, które upamiętniały żołnierzy i ofiary I wojny światowej. Trauma I wojny została przysłonięta przez dramat drugiej wojny, kiedy Polska zapłaciła ogromną cenę za niepodległość. Dopiero w czerwcu 1989 roku ustawą sejmową przywrócono Narodowe Święto Niepodległości. Dzisiaj, to najważniejsze polskie święto narodowe, w którym podczas wspólnych marszów i uroczystości wyrażamy poczucie jedności narodowej i przywiązanie do pokoju na świecie.

10 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Szkolna uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Po obejrzeniu krótkiej animacji filmowej na temat historii Polski, uczniowie przedstawili montaż słowno – muzyczny „99 lat niepodległości”. Na zakończenie szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości uczestnicy akademii wzięli udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Mamy nadzieję, że takie wspólne radosne przeżywanie świąt narodowych podobało się młodzieży i stanie się tradycją w naszej szkole.

Ryszard Zieliński


Zdjęcia: