Masz problem? Chcesz zgłosić propozycję zmian w szkole? Masz ciekawy pomysł? Nie czujesz się bezpiecznie? Lubisz Naszą Szkołę? Opowiedz nam o tym: możesz zadać pytanie na szkolnej stronie internetowej **** możesz zadzwonić tel: 134463349 **** możesz napisać e-mail: xrodzice@gmail.com, xnauczyciel@gmail.com ****Zachęcamy wszystkich Uczniów, Rodziców i Nauczycieli do wyrażania opinii o szkole, zgłaszania pomysłów, proponowania zmian, informowania o problemach, zadawania pytań ****

Aktualności

22 maja 2019 08:46 | Aktualności

Pamiętajmy o ogrodach... wycieczka architektów krajobrazu do Muszyny

26 kwietnia 2019r. przyszli technicy architektury krajobrazu pod opieką P. Kingi Kasińskiej – Stal i P. Małgorzaty Śliwy uczestniczyli w wycieczce ekologiczno-przedmiotowej do Muszyny i Krynicy. Przewodnim tematem było zapoznanie się z przykładami synergii pomiędzy przyrodą a rozwojem regionu.

Jako miejsce analizy współistnienia przyrody i człowieka wybrane zostały ogrody tematyczne w Muszynie. Na początku odwiedziliśmy Ogrody Biblijne, które zostały skomponowane tak, aby przedstawić wybrane wydarzenia biblijne przy pomocy roślinności i obiektów architektury ogrodowej. „… są miejscem szczególnego spotkania Boga z człowiekiem i człowieka z Bogiem  w Jego Słowie, obrazach biblijnych i biblijnej roślinności…’’ – tak o tych ogrodach mówi Ks. Paweł Stabach.

Kolejnym punktem był kompleks ogrodów w skład którego wchodziły: Ogród zmysłów połączony z ogrodem zdrowia, który został zaprojektowany tak, aby intensywnie oddziaływać na zmysły: węchu, słuchu, dotyku, smaku. Roślinność i elementy architektury zostały tak dobrane, aby w pełni pobudzać poszczególne zmysły. Strumień przyjemnie szumiał, czeremcha pachniała, żwirek chrzęścił pod stopami zachęcając do dalszego spaceru. Z wieży widokowej rozpościerał się przepiękny widok na Zapopradzie i Tatry Słowackie. Oprócz funkcji poznawczej pełnią one podobną rolę, co ogrody przeznaczone do hortiterapii (ogrodoterapii) - poprzez zabawy edukacyjne pomagają w budowaniu więzi interpersonalnych. Drugim ogrodem tematycznym był ogród bajkowy prezentujący sceny z legend i podań regionu, a po zejściu z góry przeszliśmy do ogrodu antycznego i pijalni wody „Antoni”. W czasie przejazdu do Krynicy zatrzymaliśmy się aby przeanalizować szatę roślinną i zobaczyć mofetę im. profesora Henryka Świdzińskiego w Jastrzębiku. To największa w Polsce mofeta czyli chłodne wyziewy (o temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusza), zawierające głównie dwutlenek węgla (95%), z domieszką innych gazów. Została ona uznana za pomnik przyrody. Miejsca, z których wydobywają się gazy, ciekawie nazwano - Bulgotka i Dychawka. Dychawka to słyszalny oddech ziemi, faktycznie można ten oddech usłyszeć. W innych miejscach stale widać na wodze bąbelki, co wygląda bardzo ciekawie i tajemniczo.

Ostatnim punktem było zwiedzanie uzdrowiska Krynica – Zdrój i Starej Pijalni gdyż w Nowej odbywała się konferencja.

Pełni wrażeń, zmęczeni ale zadowoleni w drodze powrotnej podziwialiśmy piękno Beskidu Niskiego i powróciliśmy do swoich domów.

K. Kasińska - Stal

Przeczytano: 407 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: