Masz problem? Chcesz zgłosić propozycję zmian w szkole? Masz ciekawy pomysł? Nie czujesz się bezpiecznie? Lubisz Naszą Szkołę? Opowiedz nam o tym: możesz zadać pytanie na szkolnej stronie internetowej **** możesz zadzwonić tel: 134463349 **** możesz napisać e-mail: xrodzice@gmail.com, xnauczyciel@gmail.com ****Zachęcamy wszystkich Uczniów, Rodziców i Nauczycieli do wyrażania opinii o szkole, zgłaszania pomysłów, proponowania zmian, informowania o problemach, zadawania pytań ****

Aktualności

16 maja 2019 09:57 | Aktualności

O ty radosny dniu, o ty Trzeci Maju...

O ty dniu radosny,
O ty Trzeci Maju,
Zapachniałeś kwieciem
W całym polskim kraju.

Maria Konopnicka

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W polskiej tradycji majowe święta są okresem radosnego patriotycznego świętowania. Każdego roku uroczyste świętowanie  rozpoczynamy 1 Maja gdzie przypada Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy zwanym Świętem Pracy. Od 2004 roku 1 Maja jest dniem upamiętniającym wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, w tym roku mija 15 lat od tego ważnego historycznego wydarzenia.

2 Maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, która jest symbolem państwowości i wspólnoty narodowej. 3 Maja obchodzimy jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce - Święto Narodowe Trzeciego Maja. W tym roku świętujemy 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja uchwalona w 1791 roku przez Sejm Wielki w Warszawie wprowadzała trójpodział władzy, monarchię dziedziczną a znosiła “liberum veto” i wolną elekcję. Konstytucja była próbą naprawy państwa osłabionego po pierwszym rozbiorze Polski. Konstytucja 3 Maja przywróciła Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj. Niedługo po jej uchwaleniu doszło do wybuchu wojny domowej w Polsce, interwencji zagranicznej  i dalszych rozbiorów Polski. Sama Konstytucja z aktu prawnego stała się symbolem historyczno-narodowym.

        30 kwietnia 2019 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny upamiętniający majowe święta.

Przeczytano: 441 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: