Masz problem? Chcesz zgłosić propozycję zmian w szkole? Masz ciekawy pomysł? Nie czujesz się bezpiecznie? Lubisz Naszą Szkołę? Opowiedz nam o tym: możesz zadać pytanie na szkolnej stronie internetowej **** możesz zadzwonić tel: 134463349 **** możesz napisać e-mail: xrodzice@gmail.com, xnauczyciel@gmail.com ****Zachęcamy wszystkich Uczniów, Rodziców i Nauczycieli do wyrażania opinii o szkole, zgłaszania pomysłów, proponowania zmian, informowania o problemach, zadawania pytań ****

Aktualności

11 kwietnia 2019 13:43 | Aktualności

Rocznica zbrodni katyńskiej

Tej nocy zgładzono Wolność

W katyńskim lesie...

Zdradzieckim strzałem w czaszkę

Pokwitowano Wrzesień.

F. Konarski

Katyń to symbol śmierci obywateli polskich bestialsko zamordowanych przez sowieckie NKWD  wiosną 1940 roku.  Katyń to rana głęboko tkwiąca w sercach i umysłach wielu tysięcy polskich rodzin dotkniętych tą największą tragedią, jaka wydarzyła się na Wschodzie w okresie II wojny światowej. Katyń to słowo przez wiele lat zakazane, okryte tajemnicą, powodujące wiele żalu i goryczy.

Dramat katyński rozpoczął się 23 sierpnia 1939 roku, kiedy to Ribbentrop i Mołotow podpisali w Moskwie pakt o nieagresji oraz tajny protokół o podziale Polski między III Rzeszę i ZSRR. Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. w niewoli sowieckiej znalazło się około 250 tys. polskich jeńców. Po selekcji kadrę oficerów wojska polskiego, policji, urzędników administracji państwowej i przedstawicieli intelektualnych elit Polski umieszczono w wielu rosyjskich więzieniach i obozach jenieckich. Wiosną 1940 roku decyzją najwyższych władz radzieckich zgładzono strzałem w tył głowy około 22 tysiące obywateli polskich. Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero w 1990 władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD, a dwa lata później prezydent Borys Jelcyn ujawnił pierwsze dokumenty. 

   8 kwietnia 2019 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle odbył się uroczysty apel poświęcony pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. Uczniowie naszej szkoły przedstawili montaż słowno - muzyczny pt. „Pamięci ojców naszych”. Scenariusz programu przybliżył fakty historyczne z okresu II wojny światowej oraz najważniejsze wydarzenia na temat zbrodni katyńskiej, pojawiły się fragmenty poezji i pieśni patriotycznych będące wyrazem pamięci o zamordowanych w 1940 roku obywatelach polskich.

Oddano również hołd uczestnikom delegacji polskiej, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Ryszard Zieliński

Przeczytano: 441 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: