Masz problem? Chcesz zgłosić propozycję zmian w szkole? Masz ciekawy pomysł? Nie czujesz się bezpiecznie? Lubisz Naszą Szkołę? Opowiedz nam o tym: możesz zadać pytanie na szkolnej stronie internetowej **** możesz zadzwonić tel: 134463349 **** możesz napisać e-mail: xrodzice@gmail.com, xnauczyciel@gmail.com ****Zachęcamy wszystkich Uczniów, Rodziców i Nauczycieli do wyrażania opinii o szkole, zgłaszania pomysłów, proponowania zmian, informowania o problemach, zadawania pytań ****

Aktualności

11 maja 2017 12:01 | Aktualności

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA


Polsko! lecz ciebie błyskotkami łudzą!

Pawiem narodów byłaś i papugą;

A teraz jesteś służebnicą cudzą

J. Słowacki

    Konstytucja 3 Maja była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce, została uchwalona przez Sejm Wielki 3 maja 1791 roku. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką i znosiła liberum veto, co nie spodobało się naszym sąsiadom. Interwencja wojsk rosyjskich oraz przystąpienie króla do konfederacji targowickiej spowodowały obalenie konstytucji i powrót starego porządku. Konsekwencją przegranej wojny w obronie konstytucji był II rozbiór Polski w 1793 roku a następnie III rozbiór w 1795 roku, który likwidował niepodległe państwo polskie  na 123 lata. Walki Polaków w obronie konstytucji są dziś przykładem zachowań patriotycznych i wzorem do naśladowania dla współczesnych pokoleń, aby nadal pielęgnować naszą  niepodległość i tworzyć sprawiedliwe państwo.

      28 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle odbyła się uroczysta akademia, podczas której uczniowie i nauczyciele uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Młodzież naszej szkoły zaprezentowała montaż słowno – muzyczny, podczas którego uczniowie przypomnieli o ważnych wydarzeniach historycznych dotyczących uchwalenia konstytucji majowej. Była to dla wszystkich piękna lekcja historii w duchu patriotyzmu i szacunku dla ważnych świąt narodowych.

Ryszard Zieliński

Przeczytano: 689 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: