Masz problem? Chcesz zgłosić propozycję zmian w szkole? Masz ciekawy pomysł? Nie czujesz się bezpiecznie? Lubisz Naszą Szkołę? Opowiedz nam o tym: możesz zadać pytanie na szkolnej stronie internetowej **** możesz zadzwonić tel: 134463349 **** możesz napisać e-mail: xrodzice@gmail.com, xnauczyciel@gmail.com ****Zachęcamy wszystkich Uczniów, Rodziców i Nauczycieli do wyrażania opinii o szkole, zgłaszania pomysłów, proponowania zmian, informowania o problemach, zadawania pytań ****

Aktualności

07 marca 2017 14:09 | Aktualności

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

Król ten był królem chłopków nazwany,
I stąd urosła dlań sława;
Zostawił cały kraj murowany,
I mądre nadał mu prawa.
Biedni tułacze wśród obcych ludów,
Żydzi, z ufnością doń biegą.
I słusznie naród za tyle trudów,
Nadał mu tytuł Wielkiego

Władysław Bełza

     3 marca 2017r. w Zespole Szkół Budowlanych odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły - króla Kazimierza Wielkiego, który towarzyszy naszej szkole od 28 lat. Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny, poświęcony postaci tego wspaniałego władcy.

     Król Kazimierz Wielki jako patron trafnie wpisuje się w profil naszej szkoły, bo jest postrzegany jako wielki budowniczy i odnowiciel państwa polskiego. We wszystkich jego działaniach dominował rozsądek i opanowanie, a waleczność łączyła się ze sztuką dyplomacji, przez co zyskał miano wielkiego męża stanu. Władca ten widział potrzebę zdobywania wiedzy przez jemu poddanych, bowiem w 1364 roku stał się założycielem Akademii Krakowskiej (dzisiaj Uniwersytetu Jagiellońskiego), gdzie studiowało wielu znanych uczonych, jak np.  Mikołaj Kopernik.

Król Kazimierz Wielki odegrał także ważną rolę dla naszego miasta, ponieważ w 1365 nadał Jasłu prawa miejskie.  Akt lokacyjny uporządkował organizację miasta, co przyspieszyło dalszy jego rozwój.

Król Kazimierz Wielki, jako władca dawnego państwa polskiego, może być także dzisiaj przykładem do naśladowania dla przyszłych pokoleń Polaków, budujących silne państwo polskie i nasze małe ojczyzny.

R. Zieliński

Przeczytano: 955 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: