Masz problem? Chcesz zgłosić propozycję zmian w szkole? Masz ciekawy pomysł? Nie czujesz się bezpiecznie? Lubisz Naszą Szkołę? Opowiedz nam o tym: możesz zadać pytanie na szkolnej stronie internetowej **** możesz zadzwonić tel: 134463349 **** możesz napisać e-mail: xrodzice@gmail.com, xnauczyciel@gmail.com ****Zachęcamy wszystkich Uczniów, Rodziców i Nauczycieli do wyrażania opinii o szkole, zgłaszania pomysłów, proponowania zmian, informowania o problemach, zadawania pytań ****

Aktualności

12 listopada 2016 10:10 | Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości

Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
Na którym z lochu, co był twą stolicą
Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem.

Leopold Staff

 

     11 listopada 1918 roku to data - symbol. Zapisała się w świadomości Polaków jako dzień zakończenia I wojny światowej oraz odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.

Batalia konfliktu pierwszej wojny światowej, przekładająca się na krwawą walkę, prowadzoną zwłaszcza przez Józefa Piłsudskiego oraz zaangażowanie dyplomacji politycznej na zachodzie Europy w uosobieniu Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, przyniosło zamierzony efekt. W dniu 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później przekazała mu pełnię władzy cywilnej.

Dzień 11 listopada, został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Po II wojnie światowej władze Polski Ludowej usunęły Święto Niepodległości z kalendarza, ale nie z serc Polaków. Dopiero w 1989 roku Sejm przywrócił narodowi należne święto, które jednoczy Polaków we wspólnych marszach i jest okazją do wyrażania uczuć patriotycznych.

   10 listopada 2016 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie przedstawili montaż słowno – muzyczny, przedstawiający proces stopniowego odzyskiwania przez Polskę pełnej suwerenności oraz dramatyczne w swoim przebiegu walki o granice odrodzonego państwa polskiego.

    11 listopada poczet sztandarowy Zespołu Szkół Budowlanych wziął udział w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Parafii św. Antoniego oraz w Parku Miejskim w Jaśle.

Ryszard Zieliński

Przeczytano: 946 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: