Masz problem? Chcesz zgłosić propozycję zmian w szkole? Masz ciekawy pomysł? Nie czujesz się bezpiecznie? Lubisz Naszą Szkołę? Opowiedz nam o tym: możesz zadać pytanie na szkolnej stronie internetowej **** możesz zadzwonić tel: 134463349 **** możesz napisać e-mail: xrodzice@gmail.com, xnauczyciel@gmail.com ****Zachęcamy wszystkich Uczniów, Rodziców i Nauczycieli do wyrażania opinii o szkole, zgłaszania pomysłów, proponowania zmian, informowania o problemach, zadawania pytań ****

Aktualności

21 września 2016 09:57 | Aktualności

PAMIĘTAMY O BOHATERACH WRZEŚNIA 1939

I tylko pamięć została

Po tej katyńskiej nocy...

Pamięć nie dała się zgładzić,

Nie chciała ulec przemocy.

Marian Hemar

    17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

Po napaści sowietów na Polskę zaczęły się masowe wywózki ludności polskiej na wschód, a niewygodnych ideowo czekały łagry na Syberii. Zaczęto wprowadzać słowa Stalina  w czyn – „śmierć jednego człowieka to morderstwo, a śmierć dwóch milionów to tylko statystyka”.
5 marca 1940 roku Stalin podpisał dekret o wymordowaniu polskich oficerów i inteligencji.

    W czasach PRL-u w szkołach uczono innej historii, innej „prawdy”. Atak ZSRR na Polskę 17 września i mord w Katyniu były tematem tabu, dopiero „Wiosna Solidarności” pozwoliła na wyjawienie prawdy.

    16 września 2016 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle odbył się apel upamiętniający 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR na Polskę. Uczniowie zaprezentowali program słowno – muzyczny, w którym przypomnieli tragedię II wojny światowej i bohaterstwo narodu polskiego września 1939 roku.

Ryszard Zieliński

Przeczytano: 945 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: